Дивовижні тварини
Аксолотль (Ambystoma mexicanum) — мексиканська
саламандра, яка відома тим, що завдяки явищу неотенії не втрачає зябра на
протязі всього життя, тобто так і залишається в стадії личинки. При чому ця
личинка досягає статевозрілості і стає здібною до розмноження навіть не
перетворившись на дорослу форму, не зазнавши метаморфоза. Іноді, в порівняно
рідкісних випадках, аксолотлі все ж таки досягають дорослого стану і втрачають
зябра. Це трапляється при висиханні ставків, у яких вони живуть. Перетворення може
статися протягом декількох тижнів, при цьому зникнуть зовнішні зябра аксолотля,
зміниться забарвлення, форма тіла.
У кого вони такі вродили?
Вони володіють досить великим тілом - до 25см. Лапи - кінцівки добре розвинені , на передніх по чотири пальці , на задніх - як годиться , по п'ять. Головне - хвіст ! У аксолотлів він великий і масивний. І, звичайно, зовнішні гіллясті зябра - головне надбання звіра. По верхній стороні хвоста і спини тягнеться шкірна плавникова складка.
Можете не шукати назву "аксолотль" в довідниках, що містять списки відомих видів живності. Такого пункту в енциклопедіях просто немає. А ось амбістоми різні - є. Аксолотль якраз і є личинкою амбістоми будь-якого виду .
![]() |
Тигрова амбістома |
Одна з особливостей циклу розвитку амбістом, а з ними і аксолотлів - личинка далеко не відразу перетворюється на дорослу особину. Більше того, може до цієї стадії зовсім не дійти, спокійно проіснувавши покладений ( не такий вже короткий - 10 - 15років ) термін в "інфантильному" стані. Незважаючи на те, що аксолотлі не є повною зрілою формою виду, а всього лише личинкою, вони успішно розмножуються. Це специфічне явище носить назву "неотенія " .
По різними даними, існує від 5 до 10 видів амбістом, що проходять стадію аксолотля. В акваріумах найчастіше живуть аксолотлі мексиканських і тигрових амбістом . Їх куди простіше утримувати в лабораторіях ( на аксолотля , як і на інших земноводних , нерідко ставляться досліди ) . До того ж , личинки мексиканських і тигрових амбистом не дуже- то прагнуть подорослішати - часто метаморфоз до дорослої форми неможливий без додаткової гормональної стимуляції. Що , погодьтеся , зручно: є гарантія , що вчорашній піддослідний "аксік" уранці чи не обернеться зовсім наземної ящіркою , на якій не особливо " надослідуєшься ". Та й в акваріуми любителів перекочовували НЕ ящірки , а зворушливі звірятка , бродять у воді і радують око красивими зябрами.
У зоомагазинах і на пташиних ринках СНД найчастіше продаються личинки мексиканської амбістоми . У Європі та США тигрові аксолотлі трапляються частіше , ніж у нас - але також переважає мексиканський вигляд. Розрізнити їх між собою не так просто , але можна. У тигрових аксолотлів морда трохи більше плоска , зябра погуще і слабо виражений малюнок. У дорослих - складчастість на боках майже не помітна. Ось і всі відмінності .
Білий , рожевий , білий в розлученнях - саме таких аксолотлів найлегше придбати. Однак це далеко не весь список можливих забарвлень. Умовно аксолотлів прийнято ділити по окрасу на три групи: природне ( темну з плямами і розводами ) , білу і альбиносная .
" Природні " особини можуть бути прикрашені дрібними або великими плямами , " сіткою " , при загальному коричнюватому , зеленому , чорному , та якому завгодно природному приглушеному кольорі. Забарвлення залежить від популяції , умов утримання і навіть корми , яким " живлять " екземпляр. Але от яскравих аксолотлів у природному та інших середовищах ви навряд чи найдете .
Біла форма відрізняється від альбиносная наявністю візерунків на спині (часто проявляється у дорослих личинок , на молодому аксолотля розлучень може і не бути) . Колір зябрових пелюсток трохи більше тьмяний , очі - природного темного відтінку. "Білий" колір варіюється від власне білого до рожевого і коричневого . Відповідно, альбіноси більш " контрастні " - малюнків на тільці немає , зябра яскравіше , вічка червоненькі (ну , альбінос адже ... )
Немає коментарів:
Дописати коментар